Projekt „Dzień Patrona Szkoły-Mikołaja Reja”

Opublikowano: 17-12-2017

Projekt „Dzień Patrona Szkoły – Mikołaja Reja” został zrealizowany w terminie od 4 września do 21grudnia 2017 r. ze środków pozyskanych z projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Gryf” Ziemia Jędrzejowska w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt dotyczył promocji obszaru LGD. Przedsięwzięcie polegało na przygotowaniu i przeprowadzeniu Dnia Patrona Szkoły oraz konkursów związanych z postacią Mikołaja Reja z Nagłowic : I Powiatowego Turnieju Wiedzy o Mikołaju Reju, który adresowany był do uczniów gimnazjów i liceów ogólnokształcących oraz Powiatowego Konkursu na Fraszkę o Mikołaju Reju, przeznaczonego dla seniorów z terenu powiatu jędrzejowskiego.

W dniu 8 grudnia 2017 r. w budynku I LO odbyła się uroczystość Dnia Patrona Szkoły – Mikołaja Reja, w trakcie której rozdano nagrody i wyróżnienia uczestnikom konkursów, dotyczących Patrona Szkoły. Młodzież oraz zaproszeni goście wysłuchali wykładu na temat: ,,Mikołaj Rej ojcem literatury polskiej”, wygłoszonego przez panią Lidię Titow, dyrektora Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach. Następnie odbyła się akademia pt. „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”, w trakcie której publiczność miała okazję wysłuchać: fraszek, przesłanych przez seniorów na konkurs, a zaprezentowanych przez młodzież przebraną w historyczne stroje z epoki renesansu oraz dedykowanych seniorom piosenek, wykonanych przez uczennice I LO. Akademia zakończyła się programem kabaretowym w wykonaniu licealistów. Wszystkie kwestie merytoryczne skonsultowano z Jędrzejowskim Towarzystwem Kulturalno – Naukowym. Materialnym wymiarem projektu był zakup nagród dla uczestników konkursów, wykonanie dekoracji sali – portretu Mikołaja Reja, obrazu z Dworkiem Reja w Nagłowicach, wydruki fraszek, 2 banerów i rollupu informacyjnego oraz zakup poczęstunku dla uczniów i zaproszonych gości.

Kwota pozyskanych środków: 5 593 zł.